Bądźcie dla siebie nawzajem dobrzy i miłosierni! Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg nam przebaczył w Chrystusie (Ef 4, 31-32)
Jawne zaś są uczynki ciała, mianowicie: wszeteczeństwo, nieczystość, rozpusta (..) Owocem zaś ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Przeciw takim /cnotom/ nie ma Prawa (Ga 5, 19, 22-23)
Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali (J, 34-35).
Nawiązując do Listu św. Pawła do Efezjan należy zauważyć, że my jako uczniowie Jezusa Chrystusa jesteśmy zobowiązani do tego by być dla siebie dobrymi, tzn. uczciwymi, pomocnymi, wyrozumiałymi, cierpliwymi, przewodnikami w zbłądzeniu, pocieszycielami w zwątpieniu, etc. Ponadto jak pisze Apostoł winniśmy być względem siebie miłosiernymi, tzn. umiejącymi przebaczać naszym bliźnim wszystko to, co złe nam uczynią, aczkolwiek są i tacy ludzie, którzy nie potrafią sami sobie przebaczyć różnych rzeczy. Pytanie – jeżeli sobie nie wybaczą, to jak wybaczą innym? Dlatego też trzeba pierw stanąć zawsze w pierwszej kolejności w prawdzie przed samym sobą, przebaczyć sobie to w czym zawiedliśmy siebie, zraniliśmy własne „ja”, a dopiero następnie wybaczyć naszym bliźnim wszelkie urazy i krzywdy. Co się odnosi do przebaczenia, to prawdziwy, tj. dobry chrześcijanin, aby takowym być, winien zawsze być gotowym na akt miłosierdzia względem tych, którzy go prześladują. Bo czyż Bóg nam nie darował więcej, aniżeli my możemy darować naszym winowajcom? A więc skoro Bóg poprzez swojego Syna Jezusa Chrystusa darował nam znacznie więcej, to i my zobowiązani jesteśmy, aby przebaczać do końca, tj. do końca miłować naszych bliźnich.
Odnośnie drugiego fragmentu, tj. Listu św. Pawła do Galatów, należy zauważyć, że to, co pochodzi od ciała, czyli uczynki nieczyste, nie pochodzi od Boga. Od Stwórcy bowiem pochodzą dary duchowe. Dlatego też ten, kto ma w sobie moc bożą, moc Ducha Świętego, ten będzie postępował wedle ducha a nie ciała. Jak poznać człowieka, który jest od Boga, a nie od Szatana? To proste. Ten pierwszy na co dzień będzie pałał miłością, potrafił przebaczać nawet najcięższe przewinienia swoich bliźnich, będzie radosny, uśmiechnięty nawet w cierpieniu, będzie pragnął żyć ze wszystkimi w pokoju, będzie cierpliwy, uprzejmy, dobry, wierny w rzeczach małych, jak i dużych, łagodny i opanowany, nie dający się wyprowadzić z równowagi, spokojny. Ten drugi z kolei będzie przeciwieństwem tego pierwszego, a ponadto będzie „nieczysty” z własnej woli. Tak też na co dzień możemy sami dostrzec tych, którzy są po stronie Światłości, jak i tych, którzy oscylują wokół ciemności. Dlatego ważnym jest, aby trwać nieustannie na modlitwie. Czym jest owo nieustanne trwanie na modlitwie? Nie chodzi tutaj o to, by cały czas się modlić, ale by chociaż kilka myśli pokierować w ciągu dnia ku Stwórcy, by dawać innym świadectwo wiary swoją postawą dnia codziennego, żyć wedle ducha, a nie ciała. Adwent jako okres oczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa jest idealnym czasem na to, aby właśnie nauczyć się żyć wedle ducha i postępować tak już na zawsze. Pamiętajmy także o tym, że po tym jacy jesteś każdego dnia życia codziennego inni poznają czy jesteśmy synami i córkami światłości, uczniami Pana Jezusa, czy też może dziećmi diabła. Dlatego czyńmy ludziom tak, jakbyśmy chcieli by nam czyniono. Amen!
Takie jest prawo miłości
Piotr Żak – rocznik 1990, magister stosunków międzynarodowych (Uniwersytet Jagielloński) oraz magister amerykanistyki (Uniwersytet Jagielloński), oba tytuły uzyskane w 2014 roku. Zainteresowania naukowe: historia, dyplomacja, prawo międzynarodowe publiczne oraz teologia. Planowany doktorat w zakresie nauk społecznych, stricte stosunków międzynarodowych. W wolnych chwilach: podróże, fotografia przyrody oraz bieganie i jazda na rowerze. Członek Związku Strzeleckiego „Strzelec” Równość Wolność Niepodległość. Numer ORCID: https://orcid.org/0000-0002-9145-2816.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz