Łączna liczba wyświetleń

piątek, 29 grudnia 2017

APOLOGETYKA KULTU ŚWIĘTYCH

Święci – słowo, które razi wielu protestantów. Dlaczego? Nie jest to jasne. Może dlatego, iż razi ich świętość Boga? Bóg w Starym Przymierzu w Księdze Królewskiej jasno zawezwał lud swój: «Mów do całej społeczności Izraelitów i powiedz im: Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty, Pan, Bóg wasz! (Kpł 19, 2). Tak samo Jezus Chrystus w Nowym Przymierzu ukazuje kto zasługuje na miano błogosławionego (uszczęśliwionego widzeniem Boga) w Mt 5, 1-11. Tak więc człowiek może być świętym i wszystko powinien czynić, aby ów ostatecznie osiągnąć swoim życiem, ciężką pracą, cierpieniami. Często pada z ust protestantów zarzut, że my katolicy jesteśmy bałwochwalcami, bo modlimy się do zmarłych ludzi, których określamy mianem świętych. 

Tak więc:

1. Katolicy nie modlą się NIGDY do ludzi (świętych), lecz jak już to TYLKO i WYŁĄCZNIE ZA ich wstawiennictwem. Wierzymy bowiem, iż święci pośredniczą w naszych modlitwach między nami tu na ziemi (Kościołem pielgrzymującym) a samym Bogiem (stanowiącym jądro Kościoła triumfującego). Jednak tutaj znowu pada zarzut i cytowanie Biblii: Jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus (1Tm 2,5). Tak to prawda. Jeden jest pośrednik między Bogiem a ludźmi jednak w wymiarze Odkupienia. Nie ma innego imienia i innego zbawiciela od Jezusa Chrystusa. W takim znaczeniu TYLKO Jezus jest pośrednikiem między ludźmi a Bogiem (w tym i sobą samym, gdyż zaiste jest sam Bogiem). Jeżeli jednak jakiś katolik mówi: „Modlę się do Matki Bożej, Aniołów i (np.) św. Jana Pawła II” – to ma wówczas na myśli zawsze to, że modli się za ich wstawiennictwem.

2. Katolicy modlą się za wstawiennictwem świętych ludzi, którzy już oglądają chwałę Boga i jest to słuszne, a potwierdzenie znajduje w Piśmie Świętym: A kiedy wziął księgę, czworo Zwierząt i dwudziestu czterech Starców upadło przed Barankiem, każdy mając harfę i złote czasze pełne kadzideł, którymi są modlitwy świętych (Ap 5, 8). I przyszedł inny anioł, i stanął przy ołtarzu, mając złote naczynie na żar, i dano mu wiele kadzideł, aby dał je w ofierze jako modlitwy wszystkich świętych, na złoty ołtarz, który jest przed tronem (Ap 8, 3). I wzniósł się dym kadzideł, jako modlitwy świętych, z ręki anioła przed Bogiem (Ap 8, 4). Czy potrzeba niedowiarkom więcej dowodów na wstawiennictwo świętych i słuszność modlitw za ich wezwaniem? Biblia i w niej zawarte powyższe słowa są tego najlepszym dowodem.

3. Katolicy mają pewność co do świętości osób, do których zanoszą modlitwy, ponieważ Kościół swoją władzą apostolską (Chrystusową) wynosząc ich na ołtarze, uczynił to po b. często długim procesie, wpierw beatyfikacyjnym, następnie kanonizacyjnym, gdzie każda rzecz z biografii kandydata na świętość była drobiazgowo badana, każda dwuznaczność, nieścisłość, wątpliwość. Fakt, iż każda z osób ogłoszonych świętą była grzesznikiem, często borykającym się za życia z takimi czy innymi problemami, grzechami, słabościami, jednak ostatecznie zawierzając swoje życie Bogu, ostatecznie odnieśli zwycięstwo w Chrystusie nad złem. Pewne jest to, co także jest wyjątkiem, iż TYLKO i WYŁĄCZNIE Maryja była bez grzechu od początku do końca, jako ta, która została w proroczy sposób już ogłoszona świętą przez swoją krewną Elżbietę – Błogosławiona jesteś między niewiastami! (Łk 1, 42).

4. Katolicy nie oddają świętym takiej czci jak Bogu. Cześć (tzw. kult świętych) oddawany tym, co do których istnieje pewność, iż zostali mieszkańcami Przybytku Boga (Nieba) to oddawanie im szacunku. Natomiast kult totalny, całkowity, czyli adoracja (najwyższa forma kultu i uwielbienia) oddawana jest TYLKO i WYŁĄCZNIE samemu Bogu w Trójcy Jedynemu.

5. Katolicy czczą świętych na zasadzie takiej, że stawiają ich za wzór do naśladownictwa, jako autorytety, których życie, zmagania ze złem, cierpienia w duchu pokory i cierpliwości zaprowadziły do chwały Nieba. 



Piotr Żak – rocznik 1990, magister stosunków międzynarodowych (Uniwersytet Jagielloński) oraz magister amerykanistyki (Uniwersytet Jagielloński), oba tytuły uzyskane w 2014 roku. Zainteresowania naukowe: historia, dyplomacja, prawo międzynarodowe publiczne oraz teologia. Planowany doktorat w zakresie nauk społecznych, stricte stosunków międzynarodowych. W wolnych chwilach: podróże, fotografia przyrody oraz bieganie i jazda na rowerze. Członek Związku Strzeleckiego „Strzelec” Równość Wolność Niepodległość. Numer ORCID: https://orcid.org/0000-0002-9145-2816.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

KIEDY ZACZNIE SIĘ WOJNA... [SCENARIUSZE I KONTEKST RELIGIJNY]

Kiedy zacznie się wojna pomiędzy światowymi mocarstwami, np. między USA a Chinami, USA a Rosją, Rosją a Chinami, wówczas będzie to szybko, z...